Firme de Exercitiu

Prezentare FIRME DE EXERCITIU
Rezultate Concurs Dezvoltarea economică a Județului Argeș prin ochii viitorilor antreprenori

Cu ocazia desfășurării Simpozionului/ Concurs ˝Dezvoltarea economică a județului Argeș, prin ochii viitorilor antreprenori˝, oraganizat de Liceul Tehnologic Auto Câmpulung în data de 03.11.2017, elevii Colegiului Tehnic Câmpulung au obținut următoarele rezultate:

 

Secțiunea “Machetă tehnico/ artistică”

  • Premiul I: Florina Olteanu – clasa a XI-a A

                                Cătălina Stuparu – clasa a XI-a A

  • Mențiune: Alexandru Feraru – clasa a IX-a A

                                Flavius Talpă – clasa a IX-a A

 

Secțiunea “Plan de afacere”

  • Premiul III: Negescu Magdalena – clasa a XII-a A

                                Hoaghea Mihai – clasa a XII-a A

  • Mențiune: Boștenaru Alin – clasa a XII-a A

                    Popescu Mihai  – clasa a XII-a A

 

Secțiunea “Strategii în dezvoltarea județului Argeș”

  • Mențiune: Cătălina Stuparu – clasa a XI-a A

                                Ana Maria Marcu – clasa a XI-a A

  • Diplomă de participare:

                    Octavian Popescu – clasa a XI-a A

                    Gabriel Preda – clasa a XI-a A

 

ACTIVITĂŢI DESFĂȘURATE CU FIRMELE DE EXERCIȚIU in anul scolar 2021 – 2022
Participare la Concursul ȘCOALA MICULUI ÎNTREPRINZĂTOR, organizat de Colegiul Economic “Maria Teiuleanu”
Participare la Competiția DIN VIRTUAL ÎN REAL PRIN FIRMELE DE EXERCIȚIU, organizat de Colegiul Economic Dionisie Pop Marțian, mențiune, secțiunea CEL MAI BUN CATALOG;
Participare la Competiția DIN ȘCOALĂ SPRE REALITATE PRIN FIRMA DE EXERCIȚIU, organizat de Colegiul Economic Buzău, premiul III, secțiunea SIGLĂ;

FE Marama Musceleană SRL

Inspiraţi de firma-mamă, elevii şcolii noastre au dorit să-şi aducă aportul la promovarea produselor tradiţionale româneşti şi au înfiinţat în anul 2010 firma de exercițiu MARAMA MUSCELEANĂ, având ca obiect de activitate comercializarea articolelor textile care îmbină tradiţionalul cu modernul: bluze brodate, prosoape tradiționale, costume tradiționale, rochii lungi, feţe de masă şi păpuși.

Cu seriozitate şi dorinţa de a învăţa tot mai multe despre lumea afacerilor, echipele de elevi conduse de managerii Ducoi Răzvan şi Palaghiu Angelo au fost răsplătite cu importante premii:

FE Mobart Design SRL

Fondată în anul 2009, firma de exerciţiu MOBART DESIGN, care are ca obiect de activitate comercializarea de mobilier, covoare şi articole de iluminat, doreşte să ofere clienţilor săi nu doar mobilier, ci şi o viaţă cu stil.

Firma noastră a luat naştere în urma unui studiu al pieţei locale de profil, rezultatele cercetării arătând faptul că, deşi zona dispune de resursele materiale necesare pentru această activitate, modul de organizare şi gestionare a afacerilor nu permite consolidarea pieţei de mobilă, dezvoltarea afacerilor şi extinderea pieţei de desfacere. De aceea, prin formarea noastră ca potenţiali viitori întreprinzători şi prin promovarea activităţii şcolii noastre, sperăm să ne aducem aportul la dezvoltarea acestui sector economic.

De la înfiinţare şi până în prezent, mai multe echipe de elevi şi-au exersat abilităţile antreprenoriale:

2009 – 2011: Marcu Georgiana, Teleanu Bogdan, Lăzăroiu Andreea, Herache Laura, Nagy Ştefan, Dumbravă Raluca, Sima Diana, Stancu Andreea, Vremeş Florentina

2012 – 2014: Constantin Andreea, Tocilă Georgiana, Niţă Beatrice, Mavrodin Magdalena, Poştoacă Ştefan, Comărniceanu Vlad, Prunaru Ştefan, Burnea Andreea, Rujan Ioana, Bucur Florin, Lupu Alexandru, Andronache Andrada, Leca Alexandru, Stana Cosmin, Arsene Mihai, Dibrinoiu Andrei, Copăescu Eduard.

Aceştia au participat şi la competiţii de profil precum:

FE Casa Belvedere SRL

 

Înfiinţată în anul 2009, FE CASA BELVEDERE are ca obiect de activitate: acordarea unor facilităţi de cazare şi masă, pentru vacanţe de neuitat şi perioade de scurtă durată.

Firma a luat naştere din pasiunea de a îmbina eleganţa şi bunul gust cu tradiţiile şi obiceiurile muscelene, realizând astfel o combinaţie armonioasă între bogăţiile naturii şi petrecerea timpului liber.

„Lăsaţi-vă răsfăţaţi de ospitalitatea musceleană!” este sloganul nostru. Urmaţi-l şi veţi fi mulţumiţi de alegerea făcută!

Noi oferim o gamă variată de servicii turistice, în dorinţa de a reuşi să satisfacem cele mai rafinate gusturi ale oaspeţilor noştri. Cazare în camere decorate rustic, bucate gătite cu mult suflet de personal specializat în arta culinară tradiţională, drumeţii în mijlocul naturii, vizitarea unor obiective turistice încărcate de istorie, dar şi servicii mai moderne precum: saună, fitness, piscină sunt doar câteva dintre răsfăţurile oferite clienţilor noştri.

Oferta se bazează în primul rând pe studiul de piaţă, reflectând raportul preţ –calitate, dar şi pe simţul pentru frumos, sănătos şi rafinat, reuşind astfel să oferim clipe de neuitat într-un spaţiu de vis, în care clienţii să se retragă din agitaţia zilnică, pentru a-şi găsi liniştea şi confortul de care au nevoie.

Şi, dacă, încă, nu am reuşit să convingem, poate că activităţile agroturistice pentru copii, în care aceştia pot experimenta din obiceiurile bunicilor şi străbunicilor – recoltarea legumelor şi fructelor din grădinile proprii, adunarea mierii din stup, sădirea unor plante, pregătirea pâinii şi a cozonacilor, a bulzului – vor stârni interesul şi dorinţa de a-i face pe micuţi să se simtă mari.

Dar staţi să gustaţi bucatele noastre îmbietoare! Pâine pe vatră, bulz rotofei din care brânza de burduf îşi scoate mustăţile, sărmăluţe scăldate în smântână, berbecuţ la proţap, ales din ogradă, chiar de dumneavoastră, sunt doar câteva din acestea.

Vă aşteptăm în acest minunat loc în care, sperăm, veţi reveni mereu, cu plăcere!”

Cu aceste cuvinte rostite în limba română, engleză, franceză şi, uneori, italiană am reuşit să cucerim inimile evaluatorilor din România şi din străinătate.

Coordonate de prof. Dogioiu Magdalena, Duţan Mihaela şi Neagoe Constanţa, echipele manageriale formate din elevii claselor a XI-a şi a XII-a au construit, de-a lungul anilor, o afacere virtuală de succes. Nedelcu Maria, Pantilie Cătălin, Horobeanu Eduard, Jinga Marius, Vremeş Raluca, Petcu Ana, Traşcu Alexandra, Ivan Andrei, Judeţ Lavinia, Dascălu Octavian şi Zaharia Emanuel sunt doar câţiva dintre elevii şcolii noastre care au cunoscut succesul la importante competiţii de profil: